
Агнешкото месо е традиционно за великденската трапеза. Много българи обаче не могат да си го позволят, особено при солените цени от 17 до 25 лева за килограм. За да се спази традицията и да излезе по-евтино, в домакинствата масово залагат на дроб сармата.
За разлика от месото, за нейното приготвяне не се изисква и много голяма подготовка. Доста бързо всеки начинаещ кулинар може да направи вкусотията за трапезата на големия християнски празник. Тя е и идеална гарнитура за тези, които все пак решат да приготвят и месо.
Рецептата за агнешка дроб сарма безспорно се числи към класическите за българската национална кухня. Предава се от поколение на поколение и не е сложно. Черният дроб е силна и вкусна храна, която е едновременно сладка и горчива и много лесно се балансира с малко растително влияние от пресния лук.
Черният дроб и другите органни меса са най-концентрираният източник на витамини, минерали, полезни мазнини и незаменими аминокиселини.
Сравнено с мускулното месо, дреболиите са с далеч по-висока хранителна плътност и са по-богати на който и да е нутриент. Те включват в състава си големи дози витамини от групата В: В2, В6, В9(фолиева киселина) и много важният витамин В12.
Субпродуктите също така съдържат минерали като фосфор, желязо, мед, магнезий, йод, калций, селен, калий, натрий, цинк, манган и доставят важните мастноразтворими витамини A, D, E и K. В животинските органи се съдържа най-голямо количество лесно усвоим витамин D в сравнение със всеки друг източник. С тази питателна храна си набавяме и голямо количество есенциални мастни киселини, включително арахидонова киселина и Омега-3 киселините EPA и DHA.
Черният дроб е най-концентрираният източник на витамин А, в сравнение с всички храни. В състава му има и голямо количество вода, което го прави нетраен.
Първата стъпка от рецептата за агнешка дроб сарма е подготовката на плънката. Първо трябва да сварите дреболиите. Ползвайте пълен агнешки комплект, за да бъде ястието по-богато. Измивате агнешките дреболии и ги слагате да заврят.
Малко преди това, след като водата се запени, изхвърлете я и измийте дреболиите. Варете 15-20 минути. Докато варите агнешките дреболии, измийте и нарежете на ситно лука, джоджена и магданоза. Измийте и ориза. В тенджера сгрейте олиото добавете нарязания лук и разбъркайте. След 2-3 минути добавете ориза и бъркайте, докато оризът стане стъклен.
Сварените дреболии нарежете на ситно, добавете към ориза, добавете нарязаните на ситно джоджен и магданоз, като и черния пипер и 2 чаени лъжици сол и разбъркайте добре. След това добавете и две чаени чаши от бульона, в който са врели дреболиите и оставете на котлона, когато сместа поеме водата.
Нарежете агнешкото було на парчета. Във всяко парче от булото сложете по 2-3 супени лъжици от поизстиналата смес и завийте на малки вързопчета. Наредете сармичките в тава, като подвитите крайчета са от долната страна, за да не се разтворят по време на печене. Слагате тавата във фурната и печете на 180 градуса, докато порозовеят леко.
Разбийте яйцата и киселото мляко и залейте с тази смес дроб сармата. Печете отново до порозовяване на заливката.